Prevence a pomoc seniorům.

596 111 252

Projekt realizovaný Sdružením obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z. s.

 JIHLAVSKO: Muž byl vzat do vazby 

Kriminalisté jihlavského územního odboru dopadli pachatele, který se při páchání trestné činnosti zaměřil na seniory. Využíval věku a důvěry starších lidí a pod různými lživými legendami z nich postupně vylákal peníze. Seniory muž připravil o desítky tisíc korun. Policejní komisař zahájil trestní stíhání šestadvacetiletého muže, který byl obviněn ze spáchání trestného činu. Muž byl v minulosti za obdobnou trestnou činnost již soudně trestán, na podaný návrh byl vzat do vazby.
 
Dopadení pachatelů trestné činnosti páchané na seniorech je velmi složité a náročné, stejně tak jako následné dokazování spáchaných skutků. Jihlavským kriminalistům se ale na základě velmi dobré operativní činnosti, osobní a místní znalosti, precizního ohledávání míst činů, důkladného zajišťování a vyhodnocování stop podařilo pachatele vypátrat. Muže důvodně podezřelého ze spáchání trestné činnosti zadrželi a umístili ho do policejní cely.
 
Muž se trestné činnosti dopouštěl v první polovině letošního roku na území města Jihlavy. Seniory, které poté připravil o peníze, si vybíral náhodně. Muž nabízel v rámci svého zaměstnání k prodeji různé zboží, přicházel k bytovým domům, kde navštěvoval obyvatele bytů a výrobky jim nabízel. U seniorů, kteří se s mužem začali bavit, navázal hovor a navštívil je opakovaně. Při jednání se seniory měl muž příjemné a velmi přátelské vystupování. Postupně si získával jejich důvěru a následně je požádal o půjčku. Půjčení peněz zdůvodňoval různými smyšlenými historkami s cílem vzbudit v seniorech lítost a přimět je tak k vydání peněz. Starší lidi, muži i ženy, kteří mu peníze půjčili, podvodník v některých případech připravil i o desítky tisíc korun. Muž ve skutečnosti neměl v úmyslu půjčené peníze vrátit a věděl, že by tak ani nemohl učinit z důvodu jeho velmi špatné finanční situace. Peníze používal pro vlastní potřebu.
V současné době je muž obviněn z podvedení celkem pěti starších lidí. Z devadesátiletého seniora muž postupně vylákal pětadvacet tisíc korun. O přibližně dvojnásobnou částku připravil podvodník v období od února do poloviny června pětaosmdesátiletou ženu. Peníze muž vylákal také od čtyřiaosmdesátiletého a v dalším případě devětaosmdesátiletého muže. V období první poloviny června opakovaně navštívil ještě devětapadesátiletou ženu, kterou už stihl připravit “jen“ o necelý jeden tisíc korun. Následně kriminalisté muže zadrželi a nemohl tak v další trestné činnosti pokračovat. Celková částka, o kterou muž podvedené starší osoby připravil, se blíží stu tisíc korun.
 
Na základě shromážděných důkazů zahájil policejní komisař trestní stíhání šestadvacetiletého muže. „Muž byl obviněn ze spáchání přečinu podvodu. Soudně trestán byl již v minulosti,“ řekl npor. Ing. Bc. Radomír Němec, vedoucí oddělení obecné kriminality. Vloni v srpnu byl obviněný muž odsouzen mimo jiné také pro spáchaný přečin podvodu k úhrnnému trestu odnětí svobody s podmíněným odkladem se zkušební dobou dva a půl roku. Muž se však ve zkušební době podmíněného trestu odnětí svobody dopouštěl další trestné činnosti. „Vzhledem k tomu, že vznikla důvodná obava, že bude obviněný muž v trestné činnosti pokračovat, podali jsme státnímu zastupitelství podnět k podání návrhu na vzetí obviněného do vazby, soud následně rozhodl o vzetí muže do vazby,“ dodal npor. Radomír Němec.
Policisté obviněného muže eskortovali do věznice.
 
Případ kriminalisté dále vyšetřují. Za spáchaný trestný čin hrozí obviněnému muži trest odnětí svobody až na pět let.
Zdroj: www.policie.cz
por. Bc. Jana Kroutilová, komisař
25. června 2015