Prevence a pomoc seniorům

596 111 252

PODVOD VE VIRTUÁLNÍM PROSTŘEDÍ INTERNETU

Kryptoúčet mu zůstal úplně prázdný. Elektronickou měnu odčerpal neznámý podvodník.

Kriminalisté řeší podvod ve virtuálním prostředí internetu. Neznámý podvodník se naboural do soukromého účtu a odčerpal veškerou kryptoměnu. 

Kriminalisté z odboru analytiky a kybernetické kriminality středočeské policie řeší případ podvodu a neoprávněného přístupu k počítačovému  systému a nosiči informací, kterého se měla dopustit pro policisty zatím neznámá osoba.

Událost se stala na počátku tohoto roku, kdy se na policisty obrátil okradený majitel účtu s elektronickou měnou. Do jeho e-mailové schránky a následně i  účtu s kryptoměnou  se „naboural“ neznámý muž (viz foto), který mu změnil veškeré původní přístupové údaje a následně z tohoto účtu převedl celý zůstatek v kryptoměnách, a to přes 700 tisíc korun.

Ještě před touto transakcí – tedy převodem  elektronické měny – bylo nutné ověřit totožnost. Neznámá osoba tedy zaslala fotografii i s občanským průkazem, který byl ale padělaný.

Policisté se v této souvislosti snaží ztotožnit osobu, která k ověření transakce poslala jak fotografii, tak i doklad totožnosti. Pokud někdo pozná muže na fotografii, ať kontaktuje policisty na lince tísňového volání 158, nebo na telefonní číslo 974 861 319. Vzhledem k tomu, že se skutek odehrál ve virtuálním prostředí, nevylučují policisté ani tu možnost, že by se mohlo jednat o cizince.

A JAK MOŽNÝM KOMPLIKACÍM PŘEDEJÍT?

Přístupy k on-line účtům chránit silnými hesly
– v případě používání slabého hesla je jeho prolomení útočníkem otázkou okamžiku. Využívejte proto silná hesla (12 znaků a více, kombinace malých a velkých písmen, čísle a speciálních znaků).
 

 Pro každou službu používat jiné unikátní heslo
– platí především pro služby, které mohou obsahovat osobní a citlivé údaje (internetové bankovnictví apod.). Pokud dojde k vyzrazení hesla k jednomu účtu, má útočník možnost použít stejné heslo i u jiných účtů. Hesla ke službám neukládejte ve webovém prohlížeči. Jedná se o zranitelnost, kterou může útočník využít a uložená hesla odcizit. Vyžívejte správce hesel, který umožňuje uložit a spravovat velké množství hesel a přístup do něj je chráněn jedním silným heslem ideálně v kombinaci s vícefaktorovým ověřením. Únik hesla nemusí být vždy chybou uživatele, ale může se stát i na straně služby. Proto svá hesla občas měňte.
 

Nesdělovat jiným osobám přihlašovací údaje a hesla k vlastním účtům a službám
–  v případě pracovního e-mailu, pracovního intranetu nebo hesla do počítače může mít takové jednání závažné následky.
 

V případě, že je to možné, využívat vícefaktorovou autorizaci, a to především u služeb jako elektronické bankovnictví, pracovní nebo soukromý e-mail, apod.
– běžným způsobem realizace vícefaktorové autentizace je přihlášení v prohlížeči potvrdit kódem z kontrolní SMS nebo push notifikace zaslané na mobilní telefon. Při přihlášení do služby z mobilního telefonu si nechte potvrzovací kód zaslat na jiné zařízení.
 

Nepoužívat kontrolní otázky pro obnovení hesla
– nikdy není vhodnou alternativou k obnovení hesla zadávat kontrolní otázky typu „nejmenší planeta sluneční soustavy” či „rodné jméno manželky“. Podobné informace jsou či mohou být dohledatelné z veřejných zdrojů. Je-li taková kontrolní otázka povinná, je potřeba k ní přistupovat jako k heslu a volit ji tak, aby nebyla dohledatelná.

Zdroj: policie.cz