Prevence a pomoc seniorům

596 111 252

 Policisté pátrají po pachateli, který se dopustil podvodu

Pelhřimovští policisté pátrají po neznámém pachateli, který se dopustil podvodu tím, že prostřednictvím internetu nabízel zboží, za které si nechal zaplatit a poté jej kupujícímu neodeslal. K celé události došlo na jednom z webových portálů, kde prodávající nabízel automatickou pračku za částku převyšující 10 tisíc korun. Kupující v tomto případě odeslal požadovanou částku před dodáním zboží na účet prodávajícího, ale prodávající uvedené zboží kupujícímu do současné doby neodeslal a s poškozeným navíc přestal komunikovat. Policisté proto ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu podvodu, za který v případě odsouzení hrozí až dva roky ve vězení.

V dnešní době je nakupování přes internet čím dál populárnější a právě z tohoto důvodu je velmi důležité mít na paměti, že ve světě virtuálního prostředí na nás číhají mnohé nástrahy a nebezpečí, která jsou spojena právě s podvodným jednáním a nekalými praktikami mnohých rádoby prodejců. Podvodníci prostřednictvím internetu a různých webových portálů nejčastěji nabízejí elektroniku – mobilní telefony, počítače, notebooky, vybavení do domácností, ale také například parfémy nebo dovoz levných dopravních prostředků ze zahraničí. Pojďme si tedy v pár jednoduchých bodech shrnout, jak se na internetu správně pohybovat a jak prostřednictvím webových portálů co možná nejbezpečněji nakupovat.

  • Velmi důležité je nakupovat u prodejců, které dobře znáte. Pokud je neznáte, předem si o nich zjistěte potřebné informace. Čtěte recenze a zkušenosti jiných nakupujících.
  • Před nákupem zboží si řádně přečtěte obchodní podmínky, zásady o dodání zboží a seznamte se s reklamačním řádem.
  • V případě, že prostřednictvím internetu uskutečníte nákup, uchovejte si záznam o internetových transakcích, a to včetně webových stránek prodejců.
  • Od prodejce získejte informace o podmínkách a nákladech, které jsou spojeny s dodáním zboží.
  • Vyhledejte a uchovejte si veškeré kontakty na prodejce.
  • Při dodání zboží si řádně zkontrolujte obsah zásilky.
  • Peníze na účet předem zasílejte pouze prodejcům, které dobře znáte.
  • V případě, že se stanete obětí podvodného jednání či nekalé praktiky ze strany prodejce, kontaktujte linku 158 nebo nejbližší policejní služebnu.

Zdroj:www.policie.cz